Chyby, ktoré občas urobí každý tréner

STÁLE SA ZLEPŠUJ

Zvládnutie náročnejších činností vyžaduje čas. Počas obdobia v ktorom skúšame nové veci, zdokonaľujeme ich, snažíme sa ich aplikovať v hre sa nám môže zdať, že sa nezlepšujeme a strácame čas. Sú to ale práve tieto obdobia, ktoré nás najviac posúvajú dopredu. Je na trénerovi, aby zverenec počas týchto období nestrácal motiváciu a veril, že práve teraz získava náskok  voči súperom. Prekonávanie takýchto období, kedy máme pocit, že sa pohybujeme v začarovanom kruhu je kľúčové pre pokrok  športovca. Tréner by mal svojmu zverencovi vysvetľovať zmysel jednotlivých cvičení. Hráč by mal chápať, čo tréner konkrétnym cvičením sleduje. Správny tréner hráča zapája do procesu trénovania, ale aj plánovania a rozhodovania. Deti všeobecne nemajú rady činnosti, ktoré im nedávajú zmysel.

Z KAŽDÉHO TRÉNINGU VYŤAŽ MAXIMUM

Mladí hráči sú často pod zbytočným tlakom sa neustále zlepšovať. Je to zabijak pre ich kreativitu a všeobecnú šikovnosť, schopnosť improvizovať, ktorá je v neskoršom veku rozhodujúca. V snahe, aby im  niečo neušlo strácajú kreativitu, neskúšajú nové veci, nezabávajú sa športom, nežijú ním.

Žite tenisom, skúšajte, objavujte, prekvapte, alebo  šokujte súpera, skúste úplne nové veci, žite na kurte,  posunie Vás to dopredu a užijete si to.

NEROB CHYBY

Nemôžeš robiť chyby, je to zlé…!!!! Sme presvedčení, že chyby sú zlé, bojíme sa ich, sme z nich v strese. Mladí hráči často nemyslia na nič iné, iba na to neurobiť chybu. Nebojme sa chýb. Patria ku športu, patria k životu. Sú prirodzené, ukazujú nám kadiaľ cesta nevedie, na čom pracovať. Inšpirujte sa chybami, v tenise ich môžete urobiť aj 80 a zápas vyhráte. Učme deti, hráčov brať chyby ako súčasť učenia, učme ich zamerať pozornosť na hru samú. Víťaz tenisového turnaja urobí vždy násobne viac chýb ako hráč, ktorý prehral v prvom kole.

Edmund Pavlík

  • Tento text je chránený autorskými právami. Bez súhlasu autora je šírenie textu, alebo jeho časti zakázané.